Pražané s vyšším příjmem více plýtvají jídlem, ukazuje průzkum

Publikováno: 01.07.2025 21:02 | Autor: Jan Novák



Vyšší příjem, větší plýtvání: Nový průzkum odhaluje, jak Pražané vyhazují jídlo

V době, kdy se celosvětově řeší problémy jako změna klimatu, udržitelnost a chudoba, přichází z Prahy zajímavý, avšak znepokojivý pohled na vztah mezi příjmem a plýtváním potravinami. Nedávný průzkum, provedený v říjnu 2023, ukázal, že s rostoucím příjmem Pražanů roste i množství potravin, které končí v koši.

Proč Pražané plýtvají více?

Podle průzkumu, který zahrnoval 1 200 domácností z různých částí Prahy, téměř 60% respondentů s příjmem nad 50 000 Kč měsíčně přiznalo, že pravidelně vyhazují více než 10% zakoupených potravin. Hlavními důvody, které uvedli, byla špatná plánovanost nákupů a překupování potravin, což často vede k jejich zkažení.

Oproti tomu, domácnosti s nižším příjmem (pod 25 000 Kč měsíčně) vykázaly mnohem menší množství plýtvání, kde většina z nich (asi 75%) vyhodila méně než 5% zakoupených potravin.

Vliv pandemie a rostoucích cen potravin

Zajímavým zjištěním průzkumu je také to, jak pandemie COVID-19 a následné zvýšení cen potravin ovlivnily chování spotřebitelů v Praze. Mnoho lidí se začalo více zaměřovat na udržitelnost a snižování odpadu, zejména v nižších příjmových skupinách. Tento trend však nebyl tak výrazný u vyšších příjmových skupin, kde luxus vybírat a neomezovat se zůstává převládajícím postojem.

Co s plýtváním potravin?

Expertka na udržitelnost a management odpadů, Dr. Helena Novotná, která se na průzkumu podílela, doporučuje několik kroků, jak se dá situace zlepšit:

1. Plánování nákupů: Vytváření jídelníčku na celý týden může výrazně pomoci snížit množství nepoužitých potravin.

2. Vzdělávání o udržitelnosti: Zvyšování povědomí o dopadech plýtvání potravin na životní prostředí může motivovat lidi k změně chování.

3. Podpora lokálních producentů a krátkých dodavatelských řetězců: Nakupování lokálních produktů nejenže podporuje místní ekonomiku, ale často vede k čerstvějším produktům, které déle vydrží.

Závěrem

Zatímco Praha, stejně jako mnoho jiných velkých měst, čelí výzvám spojeným s plýtváním potravin, je důležité si uvědomit, že každý jednotlivec může přispět ke změně. Snížení množství vyhozeného jídla nejenže pomáhá životnímu prostředí, ale může výrazně ušetřit i domácí rozpočet. Tento průzkum jasně ukazuje, že vědomé rozhodování a změny v každodenních nákupech mohou mít velký dopad. Jaké kroky podniknete vy k tomu, abyste se stali součástí řešení a ne problému?

Další zajímavé články

Elon Musk: Dluhy za pokrok zaplatí chudší a střední třída
02.07.2025

Autor: Jan Novák
Muskův sen o úsporách se rozplynul: Obří dluh zaplatí chudší i střední třída Vize Elona Muska vždy působily jako scénáře z daleké budoucnosti, ale dnes se zdá, že i ty nejodvážnější sny mohou naraz...

Kyberútok paralyzoval Nymburskou nemocnici, provoz v krizi
02.07.2025

Autor: Jan Novák
Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu V úterý dopoledne byla Nymburská nemocnice postižena rozsáhlým kybernetickým útokem, kvůli kterému musela přejít do nouzového prov...

Soud v Německu zastavil kauzu Dieselgate kvůli zdraví šéfa VW
01.07.2025

Autor: Jan Novák
Soud v Německu pozastavil řízení s bývalým šéfem Volkswagenu Winterkornem Ve vývoji jednoho z největších skandálů automobilového průmyslu posledních let došlo k novému obratu. Německý soud nedávno ...

Úřad dětského ombudsmana zahájil činnost, hledá šéfa
01.07.2025

Autor: Jan Novák
Nový Úřad dětského ombudsmana zahajuje činnost, ale stále čeká na svého vedoucího Dnešním dnem je oficiálně zahájen provoz Úřadu dětského ombudsmana, instituce, která má za cíl chránit práva a zájm...

Trump o Musku: Bez dotací by se vrátil do Afriky!
01.07.2025

Autor: Jan Novák
Musk by bez dotací musel zavřít a vrátit se do Afriky, prohlásil Trump V poslední době se na politické scéně objevila řada kontroverzních výroků, ale jeden z nich zvláště přitahuje pozornost. Býval...

← Zpět na hlavní stránku